Нов орган за надзор на застрахователните дружества и взаимоспомагателните фондове

Нов орган за надзор ще бъде създаден от правителството, за да наблюдава застрахователните дружества и взаимоспомагателните фондове, съобщи финансовият министър Харис Георгиадис пред депутатите в понеделник.

Обръщайки се към комисията по труда, Георгиадис каза, че по препоръка на международните кредитори на Кипър, правителството планира да създаде „Независима Агенция за надзор с изключително квалифициран персонал, за да се засили наблюдението и сигурността”.

„Надзора на взаимоспомагателните и пенсионните фондове е задължение за държавата и тя трябва да създаде правилната рамка за дейността, мониторинга и сигурността на средствата, които управляват пенсиите на хората” каза той. Според министъра на финансите след като е проведено първоначално проучване на структури и органи за надзор, се стига до извода, че Комисията по ценните книжа и фондовите борси (CySEC) може да поеме надзора на застрахователните дружества и взаимоспомагателни фондове.
След проучване обаче се стига до заключението, че Комисията по ценните книжа и фондовите борси (CySEC) вече е затрупана и не може да се справи и с надзора на застрахователните дружества и взаимоспомагателните фондове.
„Най-подходящото решение е да приемем модела на троен надзор използван от други страни, което означава, че Централната банка на Кипър ще отговаря за банките, CySEC за инвестиционния сектор, а нов, независим надзорен орган за финансовите средства и застраховките”.

Председателят на Комисията по труда и социалното осигуряване Андреас Факонтис заяви, че това решение не е съгласувано с тях и че трябва да се направят предварителни консултации. Според него първоначалният ангажимент на правителството беше, че взаимоспомагателните фондове ще бъдат частично възстановени при излизане на Кипър от програмата за икономическо приспособяване, насрочено за следващия месец, независимо от рейтинговите показатели на икономическото състояние на Кипър.

Междувременно Георгиадис увери комисията, че правителството ще направи всичко възможно и ще спази ангажимента си за изплащане приблизително половината от взаимоспомагателните фондове, които бяха депозирани в Laiki Bank и в Bank of Cyprus, и които са били иззети от „Подстригването” през март на 2013г.

Той обвини Тройката, заявявайки, че правителството първоначално е планирало да използва средства от спасителния заем за изплащане на взаимоспомагателни фондове, което не е било прието от кредиторите, защото „спестовните фондове са институционални инвеститори, а те са били много добре обслужени”.

„Затова и изчакваме, докато страната напусне програмата, за да можем да планираме и регулираме финансиране за възстановяване на взаимоспомагателните фондове” коментира Георгиадис.

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.


*