Vitol или M&M за доставка на газ

Правителството ще обяви през тази седмица компанията, която е била избрана като предпочитан участник в търга за междинна доставка на природен газ за Кипър, след решението от Публичното дружество за природен газ (ДЕФА).

DEFA ще влезе преговори със спечелилия търга, с краен срок за приключване до 31 юли.

Запознати твърдят двамата финалисти от търга са фирмите Vitol от Холандия и M&M от Гърция. Vitol Group има предимството, че вече е на острова като холандска компания, имаща достъп до финансиране на ниска цена.

Инвестицията от 300 милиона евро в терминала за съхранение на петрол във Василико, който бе открит на 29 май, бе описан от президента Анастасиадис като икономическо постижение за Кипър.

Vitol Group е компания за енергия и суровини. Търговия, логистика и дистрибуция са в основата на бизнеса, допълвани от рафиниране, корабоплаване, терминали, проучване и добив, производство на енергия, добив и търговия на дребно.

Основана в Ротердам през 1966 г., днес компанията има почти 40 офиса по света. През 2013 г. фирмата е изтъргувала 268 милиона тона суров нефт и продукти и генерира приходи от около 250 милиарда евро. M&M Gas, част от Митилинеос груп, е основана през 2010 г. Тя е специализирана в изграждането на електроцентрали с проекти едновременно на пазарите на Европа, Турция, Близкия Изток, Азия и Северна Африка.

Компанията е активна в доставката и търговията с природен газ, и че тя има за цел да осигури покритие на нуждите от природен газ съгласно конкурентни условия, както и да продава природен газ на трети лица.

Дъщерното дружество на Митилинеос Груп е най-големият независим производител на електроенергия в Гърция. По време на петгодишния период 2006-2011 г. групата приключи първата фаза от 1 милиард евро инвестиционен план в енергийния сектор и днес има общо 1200 MW инсталирана мощност от термични централи и още 54 MW от ВЕ централи , докато 52 MW (вятърни генератори) са в процес на изграждане и 700 MW в процес на разработка.

Каква е цената?
Един от ключовите фактори за решение за ДЕФА е вероятно цената. Ток в момента се произвежда от дизел и мазут.
Зависимостта от петрола означава, че цените ще са както високи, така и непостоянни.

По време на ценовия период през 2011 г., когато се прилагаха допълнителните такси, за да се плати за възстановяването на централата Василико , която беше разрушена от експлозия на лошо съхранени конфискувани ирански оръжия, Кипър е с втората най-висока цена на електроенергията в ЕС.

Оттогава страна падна до шесто място, но цените ще останат уязвими и зависими от цената на петрола, докато петролните продукти се използват за генериране на електричество.

Според някои международни проучвания, спад в цената на електроенергията с 10% води до увеличение на БВП с 0.1%. В Кипър, това би означавало увеличение от 175 милиона евро.

bileti-444

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.


*