29 октомври – Световен ден за борба с инсулта

Кипър: 1000 човека годишно с инсулт

България: 82 хиляди годишно с мозъчно-съдови заболявания

Всяка година около 1000 души получават инсулт в Кипър, от които 200 са фатални, според изследване на института по неврология.

А България е на първо място в ЕС по смъртни случаи от инсулт.

Мозъчно-съдовите заболявания са водеща причина за заболеваемост и смъртност по целия свят. България е на едно от първите места в това отношение.

инсултЯнис Янакис, доброволен комисар за борба с инсулта в Кипър пояснява, че ролята на неправителствените организации е от съществено значение при предоставянето на информация за инсулта, превенцията и насърчаване към здравословното хранене и физически упражнения. Според него инсултът може да бъде предотвратен, но когато това се случи, много важно е веднага да бъде диагностицирано и незабавно да бъде оказана спешна медицинска помощ.

Внезапна скованост, затруднен говор, пълна или частична загуба на зрението, дисбаланс, световъртеж, дори силно главоболие, са предупредителни знаци за инсулт. Незабавното лечение може да спаси живот и да намали уврежданията.

В България се регистрират годишно над 82 000 случая с мозъчно-съдови заболявания, от които около 35 000 случая са с мозъчен инсулт. Голяма част от регистрираните случаи с мозъчен инсулт завършват с летален изход. Преживелите мозъчният инсулт са с различна степен на инвалидност, която при около 10-20 % от тях е тежко изразена и изисква допълнителни грижи и помощ от семейството, близките и обществото. От преживелите мозъчни инсулти между 25-50% са с говорно-речеви нарушения, като при половината от тях тези инвалидизиращи нарушения остават трайни. Инсултите са втората по честота причина за развитие на деменция, най-честата причина за епилепсия в напреднала възраст и много честа причина за депресия. Инсулти развиват дори и деца, включително и новородени.

Всяка година близо 6 милиона души по света умират от инсулти. Това заболяване убива повече хора, отколкото СПИН, туберкулоза и малария заедно.

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.


*