Никозия, 18 януари 2018г.
Вчера, 18 януари 2018, Негово превъзходителство посланик Христо Георгиев представи българското председателство на Съвета на Европейския съюз. За първи път в историята България поема ротационното председателство на Съвета и това беше поводът за официалното й представяне в Дома на Европа в Никозия.
Събитието бе организирано от българското посолство и представителството на Европейската комисия в Кипър. Присъстваха ръководители на дипломатическите мисии на повечето европейски държави в Кипър, както и на някои неевропейски страни, политици, общественици, представители на Кипър в европейските институции, журналисти.
Г-н Георгиос Маркопулиотис, ръководител на Представителството на Европейската комисия в Кипър, приветства и пожела успех на европейското председателство на България.
Девизът на председателството на България на Съвета на ЕС е: „Съединението прави силата“, което бе силно акцентирано от посланик Христо Георгиев. Със своите партньори, Председателството ще се стреми към единна, по-сигурна и солидарна Европа, подчерта още той.
Основен приоритет за страната ни ще са европейското бъдеще на Западните Балкани и икономическият растеж. Последователно посланик Георгиев изложи и разви в детайли и останалите приоритети на България по време на нейното председателство: сигурност и стабилност във една силна и единна Европа, цифрова икономика и умения на бъдещето, бъдещето на Европа и младите хора – икономически растеж и социално сближаване.
Накрая посланик Георгиев отговори на въпроси на журналисти от кипърски медии.
„Можете да разчитате на нашата подкрепа за постигането на кипърското решение“, заяви той и отбеляза, че членството в ЕС е най-добрата гаранция за обединен Кипър, в отговор на въпроса как председателството ще допринесе за новата кипърска инициатива за подновяване на преговорите за обединение на острова. Посланик Георгиев заяви, че българската позиция по кипърския въпрос е последователна и принципна и България ще работи за жизнеспособно цялостно уреждане на Кипърския въпрос в рамките на решенията и резолюциите на ООН.
На въпрос относно мерките, които България ще вземе за укрепване на връзките на ЕС със страните от Западните Балкани, Посланик Георгиев отговори, че въпреки, че едва ли в близките години ще е възможно реално разширяване на ЕС, България ще работи за ясната и сигурна европейска перспектива на тези страни, защото през последните години този регион беше забравен. Необходимо е да се заздравят контактите и връзките и между държавите от региона, защото те не са достатъчно свързани и не се познават достатъчно добре. По този начин ще се постигне по-добър синхрон както между тях самите, така и в отношенията им с ЕС.
Засегната беше и темата за енергийната политика в района на Източното Средиземноморие. Посланик Георгиев каза, че България има амбицията да се превърне в енергиен център на Балканите, но в същото време страната ни се интересува и от енергийните проекти на Кипър и енергийното развитие в Източното Средиземноморие. Двете страни са в тясно сътрудничество и имат подписани редица междудържавни споразумения, касаещи енергийното сътрудничество, като България подкрепя и изграждането на енергиен коридор в Източното Средиземноморие.
Посланикът бе запитан и какво послание България ще отправи към Турция, относно продължаването на преговорите на страната за присъединяване към ЕС, с оглед на традиционно добрите добросъседски взаимоотношения между двете държави. Посланик Георгиев изрази позицията на България, че диалогът между Турция и Европейския съюз трябва да бъде диалог, който разрешава проблеми, като България е за пракτични отношения с Анкара. И ако Турция реши да промени своя подход и да предприеме стъпки в посока към сближаване с ЕС, председателството на България е добра възможност за подкрепа на този процес.
Живка Милова
Коментирай първи