Книжка с приказки издаде училище “Народни будители” в Паралимни

Книжката "Приказки от България и Кипър, преразказани от деца" беше представена в Деня на народните будители, патронния празник на училището

На 1 ноември, Деня на народните будители, българското училище в Паралимни “Народни будители”  отпразнува своя патронен празник, последното от поредицата събития, с които школото отбеляза своята 15-годишнина.

Празникът се проведе в голямата зала на Техническото училище в града, като гости на събитието бяха прадставители на всички местни държавни и общински институции – кметство, Общински съвет, Училищен съвет, а също и ученици и учители от Първо началоно училище, които се включиха и в празничната програма.

Денят на народните будители беше подходящият повод да бъде представена книжката “Приказки от България и Кипър, преразказани от деца за деца”, която училището издаде по случай своята 15-годишнина.  Партньор в благородното начинание на учителите и учениците от учебното заведение е Изпълнителната агенция за българите в чужбина, с чиято помощ книжката беше издадена. Поздавителен адрес за случая изпрати и г-жа Райна Манджукова – изпълнителен директор на агенцията. Училищният ръководител на БУ “Народни будители” г-жа Живка Милова изрази дълбоката благодарност към иституцията, без чиято помощ начинанието не би било възможно.

Книжката “Приказки от България и Кипър, преразказани от деца за деца” съдържа 3 български и 3 кипърски народни приказки, преразказани и преведени от ученици от 3,4,5,6 и 7-ми клас в училището под ръководството на техните учители г-жа Живка Милова, г-ца Кристина Василева и г-жа Силвия Иванова. Изданието е под общата редакция на г-жа Милова. Консултант на изданието е г-н Михалис Хаджимихаил – кипърски фолклорист и етнограф, който помага с подбора на кипърските народни приказки, а бившият възпитаник на българското училище Лукас Маврудис оказва безценна помощ в адаптирането на архаичния език на кипърските приказки.

В своето слово г-жа Милова разказа за идеята и нейното осъществяне като отбеляза: “Приказките избрахме така, че да покажат малка част от разнообразието на теми и герои, да са различни, но и да показват сходствата между българския и кипърския фолклор. Защото, живеейки в Кипър, бидейки добре приети и интегрирани в кипърското общество, ние искаме да покажем, че опазването на нашата национална идентичност, език и култура не ни прави чужди, а ни приобщава към мултикултурното разнообразие, което е едно от най-ценните богатства на острова.”

Учениците от БУ “Народни будители” представиха драматизация по откъс от приказката “Момче и вятър” на български език, а гостите от Първо начално училище в Паралимни – кипърската приказка ” Обущарят и кралят” на гръзки език.

Кметът на община Паралимни-Дериния г-н Йоргос Николету поздрави българското образователно средище в града и изказа задоволството си от работата му и сътрудничеството му с местните институции, отбелязвайки важната роля, която то играе за формирането на културния облик на общината. “Това е институция, допринесла значително за образователното и културното развитие на района. Дейността на училището е живо свидетелство за тесните и вечни връзки на приятелството, които обединяват Кипър и България. Община Паралимния-Дериния дълбоко оценява приноса и признава важната роля на Българското училище  на Фамагуста в напредъка и развитието на региона”, подчета г-н Николетос.