4 февруари – Световният ден за борба с рака

Всяка година над 12 милиона души получават страшната диагноза рак и 7,6 милиона умират от болестта

 

На 4 февруари 2000-та година в Париж се провежда Първата световна среща за борба с рака в новото хилядолетие, на която се приема Парижката харта срещу рака. На срещата се взема и Решение за отбелязване на 4 февруари като Световен ден за борба с раковите заболявания – откриване, лечение и превенция.

Целта е привличане на общественото внимание към този глобален проблем, да се обърне внимание, колко опасни и често срещани са сега раковите заболявания.

Заболяването е на второ място сред водещите причини за смъртност и честотата тревожно нараства. Въпреки това, ако бъдат открити достатъчно рано, много видове рак могат да бъдат лекувани ефективно.

Ракът е винаги трагедия, но експертите твърдят, че сега са добре известни причините за рак, и това дава възможност да се предотвратят около една трета от новите случаи.

С най-голяма честота са злокачествените заболявания на млечната жлеза при жените и ракът на белите дробове при мъжете.

Следват туморите на дебелото и правото черво, на простатната жлеза и гинекологичните злокачествени заболявания при жените.

Към 2012 година, приблизителният брой на онкоболните в България е 270 000 души.

Статистиката отбелязва рязко покачване на заболеваемостта в последните години, както и увеличаване на процента на младежите, страдащи от ракови заболявания.

Въпреки големия процент на заболеваемост, методите за справяне с рак всяка година се подобряват, а може би след известно време ще има ваксина срещу всички форми на тежката болест. Но дотогава лекарите съветват да не се пренебрегва превенцията, да не се злоупотребява с вредните навици и да се води здравословен и активен начин на живот.

Раковите заболявания са водеща причина за смъртността в глобален мащаб. По данни на Световната Здравна Организация (СЗО) всяка година над 12 милиона души получават диагноза рак и 7,6 милиона умират от болестта.

Специалистите предупреждават, че ако не бъдат предприети съответни действия, през следващото десетилетие над 84 милиона души ще починат от онкологични заболявания.

 

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.


*