Все още има повече от 7000 противопехотни и противотанкови мини в земята на Кипър, засягащи два милиона квадратни метра земя, а разминирането ще струва 7 млн. евро, заявиха от UNFICYP
От 2015 г., четири минни полета са останали в буферната зона и повече от 35 все още са разпръснати из острова. Между 2004 г. и 2011 г. около 27 000 мини са били изчистени от буферната зона, което е струвало 14 млн. евро, а финансирането идва от ЕС. UNFICYP съобщи, че през последните години, двете общности в Кипър продължават да осигуряват достъп, за да се разминират четирите известни минирани зони в буферната зона, три от които са под контрола на Националната гвардия и една зона в окупираните територии.
Кипър и Турция са страни по Конвенцията от 1997 г. за забрана на използването, складирането, производството и трансфера на противопехотни мини. Съгласно неговите условия и двете страни са задължени да докладват местоположението на всички минирани зони.
От 1964 г. насам е имало шест смъртни случая и шест наранявания в резултат на противопехотни мини в Кипър. В продължение на десетилетия, мините представляват опасност или възпрепятстват ежедневните дейности на хората, които живеят и работят в тези райони.
Премахването на противопехотни мини
е много по-скъпо, отколкото поставянето им в земята
Разходите за отстраняване на противопехотна мина е с десет пъти по-скъпо от нейното производство и поставяне. Една мина струва 70 евро, а разходите за обезвреждането на една мина е 1000 евро. Повечето мини в Кипър са произведени в САЩ и Китай.
„Единственото решение за предотвратяване на инциденти и за поддържане на нормалния ритъм на живот в тези райони е да се премахнат всички минни полета в и по протежение на буферна зона”, коментират от UNFICYP.
Последният инцидент беше мината година през септември, когато мина избухна под трактор на фермер близо до Мамари.
Be the first to comment