Депутатът от Зелената партия Хараламбос Теопемпту в събота призова подпомагането при смърт да бъде легализирано в Кипър .
В отговор на законопроекта по въпроса, който си проправя път през парламента на Обединеното кралство и мина на второ четене в петък, той каза: „Чувствам необходимост да имаме такова законодателство.“
За тази цел той каза, че „поздравява“ депутата от Akel Ирене Хараламбидис, която представи законопроект по темата през октомври.
Той каза, че се надява законопроектът скоро да бъде обсъден в парламента, като в момента правната служба го разглежда.
Понастоящем евтаназията е законна в девет държави, като Холандия беше първата в света, която я легализира през 2002 г. Оттогава Белгия, Люксембург, Колумбия, Канада, Испания, Нова Зеландия, Португалия и наскоро Еквадор направиха евтаназията законна.
Асистираната смърт е законна в Австрия, Белгия, Канада, Холандия, Португалия, Испания, Швейцария, 10 щата и окръг Колумбия в Съединените щати и Австралия.
Дебатът около евтаназията и асистираната смърт в Кипър стана тема на дискусия по време и след процеса срещу британския пенсионер Дейвид Хънтър, който уби съпругата си в Пафос, болна от тежка форма на рак. На делото той заяви, че съпругата му го е молела да я убие, за да не страда повече.
В крайна сметка той беше признат за виновен в непредумишлено убийство и освободен, след като излежа 19 месеца в затвора, докато чакаше процеса. Главният прокурор обжалва присъдата.