ЮНЕСКО призна традицията за производство на чипровските килими за световно културно наследство, съобщи организацията на интернет сайта си.
В списъка на елементи, вписани в Световната листа на нематериално културно наследство, бяха включени още седем елемента от Алжир, Армения, Азербайджан, Боливия, Босна и Херцеговина, Бразилия, Бурунди.
Българската кандидатура „Традицията на производство на Чипровски килими” беше представена пред ЮНЕСКО в края на март миналата година.
От ЮНЕСКО са публикували и кратка информация за чипровските килими, в която се обяснява, че те са ръчно тъкани на вертикален стан от жените в Чипровци, а тъкането им се приема като древна форма на тъкачна техника.
Начинът на изработване се предава от майки и баби на техните дъщери, често по време на съвместната им работа по големи килими. Младите хора в Чипровци се учат да тъкат и в организирани към училището и читалището групи за тъкане и багрене с естествени багрила. Мъжете обикновено се занимават с производството на вълна, обработката и багренето й. Готовите килими са известни с техните композиции, орнаменти и цветове, се посочва още в информацията.
Тъкането на Чипровските килими е третият български елемент, вписан в Световната листа на нематериалното културно наследство. В листата са включени още Бистришките баби (2006/2008) и нестинарството (2009).
Be the first to comment