Днес Република Кипър отбелязва своя национален празник – 64 години от обявяване на нейната независимост.
Но 1 октомври всъщност не е действителният ден, в който се е състояло провъзгласяването на Република Кипър. Лондонско-Цюрихските споразумения за създаване на Република Кипър влизат в сила на 16 август 1960 г. Въпреки това, Кипър празнува Деня на независимостта си на 1 октомври, за да избегне летните горещини и да се приспособи към туристическия сезон. Съветът на министрите, който тогава се състои от седем кипърски гърци и трима кипърски турци, решава да направи 1 октомври официален Ден на независимостта на Кипър, за да може да бъде отбелязан по подходящ начин с всички почести и присъствието на международни дипломатически представители.
Какъв е историческият контекст на този празник?
Hа 16 август 1960 г. бившата английска колония Кипър е обявена за независима република с президентска форма на управление. С провъзгласяването на независимостта на Кипър влиза в сила конституцията на страната. Гърция, Турция и Великобритания стават страни-гаранти за независимостта, съгласно Договора за гаранциите от Цюрихско-Лондонските споразумения. Парламентът е еднокамерен – с 80 депутати, от тях 24 места, предвидени по Конституцията за кипърските турци.
Всъщност историята на Деня на независимостта на Кипър започва по време на Руско-турската война от 1877/78 г., която ние наричаме Освободителна. През 1878 г. е подписано тайно споразумение между Великобритания и Османската империя, което дава право на Великобритания да окупира Кипър в замяна на подкрепа за Османската империя срещу Русия. По време на Първата световна война (1914-1918) Великобритания обявява Кипър за британска колония, което е признато от Османската империя с подписването на Лозанския договор на 24 юли 1923 г.
Още от времето на османското владичество възниква движението „еносис“, което се бори за съюз с Гърция. На 1 април 1955 г. тази идея се превръща във военна цел, което води до началото на партизанската кампания на Ethniki Organosis Kyprion Agoniston (E.O.K.A.). Тяхната единствена цел е обединение с Гърция чрез война с британците. Тази кампания продължава четири години, докато през август 1960 г. е постигнато споразумение за прекратяване на огъня и Кипър получава независимост след споразуменията от Лондон и Цюрих между Обединеното кралство, Турция и Гърция. Така Република Кипър възниква на 16 август 1960 г.
В бюлетина “Международна информация” на БТА от този ден пише: „Провъзгласяването на Кипърската република, Никозия, 16 август 1960 г. /ТАСС/ В 00:00 часа на 16 август салют от 21 залпа възвести раждането на Кипърската република и края на 82-годишното колониално господство на Англия в Кипър. За първи път на Кипър бе издигнато националното знаме, което представлява златен контур на острова на бял фон, обкръжен от две маслинени клончета. В зданието на парламента се състоя подписването на споразуменията за провъзгласяване на Кипърската република. Документите бяха подписани от представители на Англия, Гърция, Турция и от името на Кипърската република от президента епископ Макариос и от вицепрезидента – водача на турското малцинство в Кипър Ф. Кючук.“
А ето какво казва в речта си по този повод архиепископ Макариос, цитиран от Франс Прес: “Днешният ден има много голямо значение за Кипър. …. Актът, който току що извършихме, показва до каква степен доброто функциониране на държавата зависи от искреното сътрудничество на всички договарящи страни и по-специално от взаимното зачитане на националните и духовни идеи и на традициите на гръцките и турските жители на острова. Кипърските гърци от своя страна ще положат всички усилия, за да се развие още повече уважението и сътрудничеството, и по този начин да даде възможност на конституцията да гарантира безспорно равноправие на гражданите и да се прилага правосъдие без каквато и да било дискриминация”
В същия бюлетин Франс Прес цитира и речта на вицепрезидента на Кипър д-р Кючюк: “Ще бъдат зачитани цюрихското и лондонското споразумения, както и правата и свободите на всяка от общностите. Ние получихме независимост, обаче тя ще просъществува само в условията на траен мир и при ред и справедливост, които ние ще създадем. Турската общност е решена да съдейства, за да се осъществи това”.
Една от първите държави (а дали не и първата), които признаат Република Кипър, е България. Още на същия ден , 16 август 1960г. председателят на Президиума на Народното събрание на Народна Република България Димитър Ганев поздравява президента на Кипър Макариос със следната телеграма:
От мое име и от името на българския народ поднасям на Вас и на кипърския народ поздравления по случай обявяване независимостта на Кипърската република.
Българското правителство тържествено признава независимата Кипърска република и изявява готовност да установи дипломатически отношения с нейното правителство.
Пожелавам на Вас и на кипърския народ големи успехи в изграждането на младата Кипърска република, с която нашата страна желае да поддържа най-приятелски отношения.”
Преговорите за регулиране на двустранните отношения започват още на 25 октомври 1960, водени от представител на българското правителство – управляващият българската легация в Гърция Коста Ламбрев. Преговорите завършват на 30 октомври 1960 г. с подписването на съвместно комюнике за установяване на дипломатически отношения с ранг на посолства. Българският посланик в Египет Борис Попов, акредитиран и в Кипър, връчва акредитивните си писма на президента Макариос на 11 юни 1961 г. В Никозия през същата година е открита дипломатическа канцелария, ръководена от Коста Ананиев.
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК, КИПЪР!