Намалели са неплатените сметки към АИК

Електроенергийният орган на Кипър (EAC) е намалил размера на неплатените сметки с 45 на сто за една година, каза говорителят Кристина Теофаниду в четвъртък, като подчерта, че целта е да се намали броя още повеце.

Според нея компанията е имала 40 млн евро неплатени сметки към 30 април 2014 г., а към 30 април, тази година, задълженията са намалели до 22 млн евро.

„Разбира се, ние сме щастливи от това развитие. АИК предприе стъпки за събиране на тези пари и изглежда, че ние сме се справили успешно“, каза тя.

Говорителят каза, че намаляването на неплатените сметки се дължи на намаляването на таксите за електроенергия, които са паднали с 20 на сто спрямо миналата година и хората могат да си позволят да плащат минали дългове, както и въвеждането на 4.5 на сто такса върху неплатени сметки през септември 2014 г. и по-лесното за хората да разсрочено плащане.

„Общо 10 000 души дойдоха в АИК офисите през миналата година да направят за споразумение за разсрочено плащане. Повечето от тях не се придържат към това споразумение, но около 3500 души го направиха „, отбеляза тя.