Днес следобед финансовите министри на Еврогрупата затварят тригодишната спасителна програма за Кипър.
Кипър е четвъртата страна от еврозоната, която се съгласи на спасителна програма с Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд (т.нар.Тройка), след Гърция, Ирландия и Португалия.
Правителството на Кипър бе принудено да вземе това решение, за да спаси страната от фалит. Проблемите започнаха още през май 2011-та, когато понесе загуби в размер на 4,5 млрд.евро капитали, които потънаха в задлъжнялата гръцка финансова система.
Кипърските банки бяха рекапитализирани, Лаики банк обяви фалит, а всички вложители с депозити над 100 000 евро, изгубиха спестяванията си.
Страната премина през тежки реформи в социалната сфера и здравеопазването, фалит на малки предприятия и масова безработица. Някои от реформите бяха осъществени в срок, а други със значително закъснение или смекчени.
Парламентът все още не е приел закона за разделянето на CYTA на две дружества и в резултат на това Кипър няма да получи последния транш от спасителните фондове.
В резултат на новото законодателство, банките придобиха правото да продават кредити на трети лица, но до момента недостатъчно ефективно. Постигна се значително намаляване на необслужваните кредити, но те все още представляват почти половината от общия кредитен портфейл.
След приключване на програмата, Европейската комисия ще прави преглед два пъти годишно на бюджета и реформите в Кипър.
Be the first to comment