„Не ни трябва такъв план, защото ще останем с еврото. Но тази цел няма да постигнем за сметка на слабите – като нашето предишно правителство”
Според Ципрас страната е оставила зад гърба си политиката на икономии.
Въпреки, че Гърция е готова да преговаря за удължаване на спасителната програма, все още остават редица нерешени въпроси.
В понеделник на срещата на еврогрупата с гръцкия финансов министър Янис Варуфакис Атина получи ясен ултиматум – или ще приеме продължаване на сегашната програма с всички включени задължения, или страната ще поеме по коренно противоположния път.
Гърция получи срок за решение до петък или най-късно до началото на следващата седмица. Но след това всичко приключва, поясниха дипломати. След като във вечерните часове на вторник стана ясно, че Гърция ще се стреми към удължаване на кредитното споразумение с шест месеца, последва уточнението, че условията тепърва се уточняват.
Но гръцкият премиер Алексис Ципрас изрично разграничава цялата програма от кредитното споразумение. Правителството си представя удължаване, но при ясно отклонение от договорените вече цели за икономии на изтичащата програма, заяви правителствен служител в Атина, цитиран от DPA.
След като в понеделник Варуфакис вече се показа като безкомпромисен, сега и Ципрас повтори, че държи на обещанието си към гръцките избиратели да се сложи край на програмата за строги икономии.
„Има един обичай, че новоизбраните правителства правят компромиси с предизборните си обещания“, заяви Ципрас пред депутатите от неговата партия СИРИЗА. „Повтарям – за разнообразие ние възнамеряваме наистина да изпълним нашите обещания”.
При това той също нападна и германския финансов министър Волфганг Шойбле, който заяви в понеделник, че съжалява гърците за това, че са избрали правителство, което се държи така безотговорно. „Би било по-добре да му е жал за хората, които ходят с наведена глава“, заяви Ципрас.
В последно време Ципрас се опитва да намери повече чуваемост за идеите си и на Запад, и по-специално в Германия, като даде първото си интервю за немскоезична чуждестранна медия. За неговата страна старата програма за строги икономии е “мъртва”, каза той в интервю за списание Stern. “Предложението за удължаване с шест месеца е парадоксално”, оплака се той. „Тези, които развиват такива идеи, си губят времето”.
В разговора Ципрас ясно отклонява ултиматума, който страната получи в понеделник. „За подобни ултиматуми в ЕС не би трябвало да има място. Никой не може да изисква такова нещо от нас – да продължаваме онова, което правителството на Самарас ни причини“.
За своята страна Ципрас не иска „нови помощи, а време, за да продължи с реформите. Затова имаме нужда от преходна програма. Това трябва да ни позволи да съберем свежи средства чрез краткосрочни държавни облигации“, пояснява той. Свързаните с програмата ангажименти за реформи обаче Ципрас отново отхвърля.
„План Б – тоест, излизане от еврозоната, за нас не съществува. Не ни трябва такъв план, защото ще останем с еврото. Но тази цел няма да постигнем за сметка на слабите – като нашето предишно правителство”, казва още той.
Твърдата позиция на Ципрас се харесва на някои от страните в ЕС. Проучване в България показа, че има интерес от създаване на радикална партия, подобна на СИРИЗА. А в Кипър финансовият министър Георгиадис си спечели доста медийни критики от поддръжниците на СИРИЗА на острова.
Be the first to comment