През 1878 г. на днешния ден в градчето Сан Стефано, днешно предградие на Истанбул, е подписан мирен договор между Русия и Османската империя. С него се слага край на Руско-турската освободителна война и се създава отново българската държава след близо 500-годишно османско владичество.
Със Санстефанския мирен договор България възкръсва отново на картата на Европа. Нейното население наброява 4 800 000 души. Той от една страна решава проблема с легитимността на българската държавност, а от друга е убедително доказателство за българското териториално присъствие на Балканския полуостров.
От 1888 г. трети март се празнува като Ден на Освобождението на България от османско владичество. Еднократно като официален празник денят е отбелязан през 1978 г. по повод 100-годишнината от Освобождението. Десет години по-късно той става официален празник, а с решение на Великото Народно събрание от 5 март 1990 г. датата е обявена за Национален празник.
Днешният национален празник ще започне с панихида и благодарствен молебен в катедралния храм “Св. Александър Невски”. Тържественото богослужение ще бъде водено от българския патриарх Неофит. Церемониите ще започнат в 10.00 ч.
В 11 ч. ще започне тържествената церемония за издигането на националното знаме пред Паметника на незнайния воин в столицата, в присъствието на държавния глава Росен Плевнелиев и на патриарх Неофит.
В 18.30 часа на пл. “Народно събрание” ще започне тържествената заря-проверка по случай Националния празник, на която президентът ще приеме почетния строй на представителните части на българската армия и ще произнесе слово.
От 19.30 часа в Централния военен клуб ще се състои традиционният прием за Трети март, даван от държавния глава. В чест на празника в редица музеи ще има ден на отворените врати със свободен вход за посетители.
Κάντε το πρώτο σχόλιο