Лимасол и Ларнака официално стартираха своите планове за устойчива градска мобилност. Програмите имат за цел да намалят задръстванията, да насърчават обществения транспорт и да популяризират екологични алтернативи като колоездене и ходене.
Говорейки при представянето на плановете, на което присъстваха и представители на Европейската комисия и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), министърът на транспорта Алексис Вафиадис каза, че проектите ще насърчат използването на обществен транспорт, ще намалят зависимостта от лични автомобили.
„Като инвестираме в стратегии за устойчива градска мобилност, ние гарантираме, че градовете стават по-удобни. В дългосрочен план това ще бъде от полза не само за околната среда, но и ще подобри качеството на живот на хората “, подчерта министърът.
Повечето пари идват от ЕС.
Директорът за развитие в Министерството на финансите Андреас Захариадис отбеляза: „По-голямата част от финансирането идва от ЕС чрез Фонда за възстановяване и устойчивост и от Европейската инвестиционна банка.
Общият бюджет за плановете за градска мобилност в Лимасол и Ларнака е 26,5 милиона евро, които ще бъдат използвани за откриване на специални автобусни линии, велосипедни алеи и съоръжения за превоз. 5 милиона евро ще бъдат отпуснати за създаване на достъпна среда за хора с увреждания, велосипедисти и пешеходци.“
Проектите ще решат проблема със задръстванията и ще намалят емисиите на въглероден диоксид; ще направи обществения транспорт бърз и ефективен и ще насърчи хората да ходят повече пеша и да карат велосипед.