Преходът на икономиките на ЕС към модел на развитие с климатична неутралност и нулеви нетни емисии на парникови газове до 2050 г. е една от най-важните цели на Европейската комисия.
Според доклад на Европейската агенция за околна среда през 2019 г. транспортният сектор е отговорен за около една четвърт от емисиите на въглероден диоксид в ЕС, от които 71,7% идват от автомобилния транспорт.
Беше постигнато споразумение между Европейския парламент и държавите-членки миналия октомври, одобрено от Парламента през февруари 2023 г., съгласно което всички нови автомобили и микробуси, регистрирани в Европа, ще трябва да бъдат с нулеви емисии до 2035 г.
И така, преходът към електрическа мобилност е факт
Трябва обаче да се гарантира, че преходът е справедлив и приобщаващ. Гражданите ще бъдат засегнати поради увеличените разходи, които трябва да поемат от закупуването на електрически автомобили и следователно правителството трябва да намери начини за подкрепа, за да позволи на гражданите да се справят с новите условия, наложени от зеленото развитие.
Кипърският съвет за икономика и конкурентоспособност (CEC) признава значението на действията, които вече са насърчени от правителството във връзка с електрификацията и постигането на поставената европейска цел за нулеви емисии от нови автомобили и камиони до 2035 г. С желание да допринесе за всички усилия , прави следните предложения:
Лихвена субсидия за кредити за зелени автомобили;
Освобождаване от пътни такси;
Намаляване на данъка за компании, които:
(а) използват електрически автомобили и
(б) предоставят точки за зареждане;
Предоставяне на Х сума на фирми за подмяна на автомобили;
Разширяване на мрежата от зарядни устройства;
Създаване на паркоместа специално за електрически автомобили.
Подкрепяща политика: подобряване на обществения транспорт с оглед на зелен преход и електрификация.
Κάντε το πρώτο σχόλιο