На 11 май отбелязваме денят на Светите братя Кирил и Методий. Още в ранното средновековие 11 май е определен за ден в памет на славянските първоучители, братята Кирил и Методий. Те са канонизирани като светци от Българската православна църква.
Римокатолическата Църква празнува паметта на Светите Кирил и Методий на 14 февруари, но по изричното предписание на Блажения Папа Йоан Павел II по време на посещението му в България през 2002 г., Българската Епископска Конференция взе решение техният празник да се отбелязва в нашите епархии заедно с Православната Църква на 11 май.
Първите данни за празнуването на Св. Св. Крил и Методий на 11 май във възрожденската ни книжнина се намират в „Христоматия славянского язъка” от 1852 г. на Неофит Рилски. За първи път денят се чества и като Празник на българската просвета – по нов начин през 1851 г. в Епархийското училище “Св. Св. Кирил и Методий”.
Светският празник се свързва с училищните тържества, организирани на 11 май, когато Църковният календар отбелязва празника на светите братя.
От 1863 г. 11 май се утвърждава като църковен празник на Св. Св. Кирил и Методий, а след Освобождението – става общоучилищен празник на славянските първоучители.
През 1916 г., с въвеждането на Григорианския календар, празникът вече се отбелязва от държавата и църквата на един ден – само на 24 май.
След 1969 г. се провежда изкуствена секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар. Заради това днес честваме два празника – църковен (11 май) и светски (24 май).
В годините на преоткриване на важни моменти, свързани с периоди на възход на българската държава, нашите възрожденци отделят достойно място на светите братя като едни от най-големите наши просветители. След повече от един век, с Апостолическото си Послание „Egregiae virtutis“ от 31.12.1980 г.
Блаженият Папа Йоан Павел II провъзгласява Светите Кирил и Методий, заедно със Свети Бенедикт, за Покровители на Европа.
Честит празник на всички български учители и ученици в Кипър!
Коментирай първи