На този ден имен ден празнуват: Димитър, Димитрина, Деметра, Димо, Дима, Димка, Димитричка, Димчо, Димана, Драган, Митко, Митка, Митра, Митрана, Мита
Православната църква чества паметта на великомъченик Димитър Мироточиви Солунски. Той е роден през III век в гр. Солун, а баща му е тогавашният градоначалник. След неговата смърт император Максимиан Херкул възлага този пост на Димитър, който е приет с голяма радост и почит от жителите на града. Като управител на Солун Димитър открито изповядва и слави християнската вяра. Недоволен от неговото поведение, император Галерий го хвърля в тъмница . Преди още да го осъдят, войници влезли в килията му и го убили с копие по време на молитва. Тогава християнската църква го провъзгласява за мъченик на вярата и светец, а жителите на Солун започват да го почитат като покровител на града.
Според народните представи от Димитровден започва зимата; народната поговорка гласи: “Георги лято носи, Димитър – зима”. Според легендите св. Димитър е покровител на зимата и студа и е по-голям брат на св. Георги. Той язди на червен кон, а от дългата му бяла брада се изсипват първите снежинки. “Дойде ли Димитровден, идва и снегът” – казват българите. Затова на този ден стопаните прибират ралата си на сухо под стрехите и подреждат дървата си за огрев.
От Димитровден започва подготовката за т.нар. “миши празници” на следващия ден. През това време жените не трябва да подхващат женска работа – да шият, да тъкат, да предат или плетат. Не се взима в ръка нито хурка, нито вретено, за да не се разсърдят мишките и да не проядат всичко, работено през годината. И за мъжете има някои забрани през тези дни – да не загребат жито от хамбара, да не ронят дори едно зърно от събраната царевица. Те трябва да замажат с кал хамбара, праговете на къщата, ъглите и кошовете, вярвайки, че така замазват очите на мишките.
На трапезата задължително присъстват курбан от овче месо, гювеч, яхния от пиле, пита с ябълки, варена царевица, печени ябълки, тиква
Ако срещу празника месечината е пълна, пчелите ще се роят и кошерите ще се пълнят с мед, а кошарите ще са пълни с агънца.
Иманярите вярват, че в нощта на Димитровден небето “се отваря” и заровените жълтици проблясват със синкав пламък.
Димитровденска кухня
Димитровденски шилешки курбан
Продукти: 1,5 кг шилешко месо с кокали, 1 глава лук, 30 г краве масло, 1/2 връзка магданоз, 2-3 клонки мащерка, джоджен, сол и черен пипер на зърна и млян, на вкус
Начин на приготвяне: Почистете месото от лойта. Нарежете го на едри парчета и го запържете в тенджерата, в която ще готвите супата, до зачервяване. Залейте го с около 2,5 л студена вода и кипнете. Отпенете хубаво и посолете.
На отделен котлон поставете парче алуминиево фолио и сложете разрязаната на две глава лук да се запече със срязаната страна надолу. Когато стане тъмнокафяв, отстранете и го сглобете пак да стане цял с помощта на клечка за зъби. Така няма да се разпадне и ще се отстрани по-лесно. Добавете в тенджерата лука, клонките мащерка, магданоза, солта и зърната черен пипер. Варете до готовност на месото.
Извадете месото, зелените подправки и лука. Прецедете бульона и върнете месото, вече накълцано. Пуснете парче краве масло за аромат и поръсете със ситно нарязан джоджен. Курбанът се сервира поръсен с млян черен пипер и овкусен с чесън и оцет.
Димитровска пита с ябълки
Продукти: 1 кг брашно, 1,5 кг ябълки, 25 г мая, 100 г захар, 200 мл олио, 100 орехи смлени, 1 и ½ ч.ч вода, кора от 1 лимон, щипка сол.
Приготвяне: Разтваряме маята в топлата вода докато втаса. Изсипваме я в брашното, добавяме половината олио и замесваме меко тесто. Разделяме на три части – и разточваме три кори.
Ябълките настъргваме, добавяме захарта, настърганата лимонова кора и смлените орехови ядки – ако ябълките са много сочни и сместа става много течна, може да се добави малко галета.
В намазнена и набрашнена тава слагаме първата кора, отгоре изсипваме половината от сместа, поставяме втората кора, изсипваме останката от плънката и похлупваме с третата кора. Печем до зачервяване в умерена фурна. Може да се поръси с пудра захар, сервира се студена.
Коментирай първи