Утре е Богоявление

Велик водосвет в Паралимни и служба на български в църквата Агия Триада

богоявлениеЗа трета поредна година в църквата „Агиа Триада“ в Паралимни ще бъде отслужен Велик водосвет от отец Станислав, българският свещеник в района. Службата ще започне в 10:30 сутринта.

След водосвета, шествието ще се отправи към морето – плажа Агиа Триада, където ще бъде хвърлен дървения кръст.

Със сигурност и тази година ще има много желаещи, които ще се хвърлят в студените води.

Предвидена е и награда за този, който пръв стигне до него и го вдигне високо над главата си – икона, ръчна изработка и парична награда.

„Всички сте поканени“, заяви отец Станислав и отправи пожелания за мирна, здрава и успешна Нова година към всички българи на острова.

***

Йордановден е един от най-големите християнски празници, отбелязва се на 6 януари. Това е деня, в който Йоан Кръстител кръщава в река Йордан Исус Христос. След тайнството на Богоявление, хората видели с очите си християнското триединство на Отец (гласа), Дух (гълъба, кацнал на рамото на Христос) и Син (земния човек) и започнали да вярват, затова деня се нарича още Богоявление. До този ден се смята, че дните са опасни и по земята бродят караконджули и демони – наричат се “Мръсни дни”, Поганци, Караконждуви дни. С кръщаването на водата светът става безопасно място за живеене.
В нощта преди Йордановден се смята, че небето се отваря и каквото си пожелаеш ще ти се сбъдне.

20150106_105000 (1)
Победителят от миналата година Огнян Николов и отец Станислав

В църквата се извършва служба и, придружен от тържествено шествие, попът отива до река или водоем и хвърля кръста във водата. По традиция нечетен брой момчета се хвърлят, за да го хванат. Смята се, че който пръв го хване ще бъде много здрав и всичко ще му спори. В миналото този, който хванел кръста, бил богато награждаван от своите съселяни.
Смята, се че болните, ако се измият с вода от мястото, където е изваден кръста, ще оздравеят. Носи се вода и вкъщи да се поръси за здраве или да бъде лек през годината, ако се наложи. Вярва се, че, ако кръстът замръзне във водата, годината ще е плодородна, а народът – здрав.
В Югозападна България денят се нарича Мъжки водици- защото се къпят само младоженците и момченцата до 1 година. В Родопите същия ритуал се нарича хаскане по възгласа ”ха-а-с-с-а”, с който придружават повдигането до 3 пъти на този, който е къпан. От този ден нататък до Великденските заговезни започва периода на сватбите.
На този ден сгодените ергени отивали с родителите си у дома на момата, която искали да вземат, а майка им (свекървата на момата) измивала лицето й с вода и я дарявала с китка и златна пара. В Калоферско и днес на празника мъже танцуват танци в ледените води.
Традиционно на трапезата на Йордановден се слага пита, свинско, сърмички, пълнени чушки, кисело зеле,боб, вино. Жените, родили скоро, правят кравайчета и раздават на близки и комшии за здравето на детето.

Имен ден имат: Йордан, Богдан, Йорданка, Данчо, Данка, Борил, Богомил, Бистра, Найден, Божидар, Божидара и техните производни.

Честит празник на всички именници!

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.


*